Geotermalna energija predstavlja prirodnu energiju koja se nalazi u fluidima i stenskim masa u Zemljinoj kori.
Samo nekoliko kilometara ispod površine Zemlje možemo doći i do temperatura koje idu preko 250°C. Temperatura raste sa porastom dubine, na svakih 30-50 m za 1o, što nas dovodi do zaključka da su geotermalni potencijali Zemlje jako veliki. Geotermalna energija tretira se kao obnovljiv izvor energije, a kao takva pogodna je za upotrebu u raznim sektorima i na način koji ne šteti prirodi oko nas. Glavna prednost geotermalne energije je u lakom načinu korišćenja uz relativno jednostavnu i jeftinu tehnologiju.
Kada govorimo o geotermalnoj energiji stena današnja tehnologija je ograničena na dubine bušenja do 10 km, a samim tim i eksploatacija je do tih dubina. Savremena tehnološka rešenja omogućavaju upotrebe enerergije niskih temperatura na jednostavan i ekonomski prihvatljiv način te je u tom smilu Evropska unija Direktivom o obnovljivim izvorima energije redefinisala pojam geotermalne energije kao “svaki vidi energije uskladišten u formi toplote ispod površine terena“.
Važeća klasifikacija geotermalnih resursa
Klasifikacija geotermalne energije prema mestu u Zemljinoj kori u kojima je akumulirana i iz kojih se eksploatiše:
- Hidrogeotermalna energija (akumulirana u vodi)
- Petrogeotermalna energija (akumulirana u čvrstim stenskim masama)
- Pneumogeotermalna energija (akumulirana u gasovima)
- Magmogeotermalna energija (akumulirana u magmi)
Geotermalni resursi Republike Srbije kvantifikovani su po sledećim podgrupama:
- Subgeotermalni resursi temperature do 30°C (subhidrogeotermalni subpetrogeotermalni resursi),
- Geotermalni resursi u užem smislu, temperature od 30°C do 100°C,
- Geotermalni resursi temperature preko 100°C
Sub-hidrogeotermalni resursi
Republika Srbija bogata je prirodnim izvorima toplih voda odnosno hidrogeotermalnim resursima, međutim korišćenje geotermalne energije za grejanje i druge energetske potrebe je i dalje u početnoj fazi a procenjena ukupna količina toplote koja se nalazi u geotermalnim vodama Srbije je oko dva puta veća od ekvivalentne količinte toplote koja bi se dobila sagorevanjem svih naših rezervi uglja.
Sub-petrogeotermalni resusi
Na teriotriji Srbije postoje povoljne mogućnosti za eksploataciju geotermalne energije iz suvih stena, primenom geotermalnih sondi. Ovaj vid eksploatacije resursa doživljava ekspanziju u poslednjih nekoliko godina. Prednost je u relativno plitkim bušotinama 100-200 m i samoj sigurnosti sistema što je dovelo do toga da su mnoge individualne stambene kuće uvele ovaj vid energije za grejanje/hlađenje prostora. Kako bi se koristio petrogeotermalni resurs za potrebe zagrevanja prodičnih domaćinsta fizičkih lica neophono je definisati uslove korišćenja toplote stenskih masa zemljine kore do 30 °C.